zbr_4636_15921140439_o.jpg

Rebirth

Przebudzenie Natury

 
 

Najbardziej palącymi wyzwaniami przed którymi stoi ludzkość w XXI wieku są gwałtowne zmiany środowiskowe i nierówności ekonomiczne. Istnieje wiele wysiłków rządowych, przemysłowych i charytatywnych majacych na celu rozwiązanie tych problemów czesto o różnych poziomach skuteczności i szczerości.

"Rebirth" jest tryptykiem. Trzy historie o pomocy humanitarnej, która powoduje środowiskowe przebudzenie w społeczności. Każda historia przedstawia wysiłek w określonej części świata, gdzie niewielka poprawa gospodarcza i humanitarna powoduje oddolne zainteresowanie ochroną środowiska naturalnego.

 
 

Akt 1: Mozambik

Pierwszy akt ma miejsce w Mozambiku, najdłuższym i najbardziej różnorodnym biologicznie wybrzeżu Afryki, obdarzonym dużą liczbą gatunków morskich, takich jak rekiny wielorybie, płaszczki, żółwie morskie i walenie i inne. Ponad 45% ludzi w prowincji Inhambane żyje z produktów pochodzących z oceanu i jest zależna od malejących zasobów przybrzeżnych. Większość mieszkańców wybrzeża – co wydaje się niewiarygodne - nie potrafi pływać i w ciągu jednego dnia na samej plaży Tofo giną 4 osoby. Na skutek braku wykształcenia mieszkańcy Mozambiku boją się oceanu, nie mają świadomości jego wyjątkowej różnorodności biologicznej i zagrożeń dla ekosystemu, dla którego sami są największym niebezpieczeństwem.

 
GOPR5804.jpg
 

Nemos Pequenens to mała szkoła pływania dla dzieci, która wyposaża młodzież w ratującą życie umiejętność pływania, co pozwala na bezpieczne połowy i zapewnienie bytu rodzinom. Definiuje także nową relacje ucznia z oceanem i dziką przyrodą, wobec której pojawia się szacunek i miłość, a absolwenci stają się strażnikami i obrońcami wód.

Planujemy opowiedzieć tę historię głosem jednego z uczniów, którego życie dotknęła tragedia lecz poprzez program szkoły pływania życie to przeszło fundamentalną przemianę. Radykalnie przedefiniowana perspektywa opowiedziana w intymnym i osobistym języku.

Jesteśmy w końcowej fazie planowania produkcji i pierwsze zdjęcia projektujemy na grudzień 2019 r.

Pozostałe dwie historie są w trakcie omawiania w gronie naszych współpracowników z Fundacji Billa i Melindy Gatesów w Seattle i innych, i będą miały miejsce w Puszczy Amazońskiej i kanadyjskich terytoriach północnych.

 
 

Collaborators

 
GABRIEL-1.jpg

Gabriel Bienczycki

15-letnie doświadczenie Gabriela Bieńczyckiego w dokumentowaniu wysiłków humanitarnych w Afryce, Indiach i Azji, a także jego bogata i różnorodna twórczość filmowa oraz wrażliwość na społeczne problemy, pozwoli na poetyckie i filmowe podejście do tematu, które przekroczy standardową dokumentację.

Janneman-Headshot.jpg

Janneman Conradie

Janneman is a World jest slawnym podwodnym i powietrznym filmowcem z impoujaca lista prac z BBC, National Geographic, PBS, and innych.

Andrea-Portrait-Square-Scuba-Pro-small.jpg

Dr. Andrea Marshall

Dr Marshall jest pierwszą osobą na świecie, która ukończyła doktorat na temat płaszczek. Po doktoracie została w Mozambiku, aby przewodzić ochronie płaszczek w regionie i na całym świecie. Andrea pojawiła się w dokumencie BBC Natural World „Andrea: Królowa płaszczek”, a także w wielokrotnie nagradzanej trylogii „Rekiny”. W 2013 roku znalazła się w gronie Eksploratorów National Geographic jako Emerging Explorer w uznaniu jej wysiłki na rzecz ochrony tych zagrożonych zwierzat.

MMF_logo_new_VERTICAL.gif

Marine Megafauna Foundation

Marine Megafauna Foundation (MMF) została utworzona w 2009 roku w celu badania, ochrony i zachowania zagrożonej megafauny morskiej.

MMF współpracuje ze sponsorami, międzynarodowymi współpracownikami naukowymi, branżą turystyki morskiej, organizacjami ochrony przyrody i organami rządowymi w celu zidentyfikowania i rozwiązania problemów, które zagrażają megafaunie morskiej na całym świecie.

All photos copyright © Gabriel Bienczycki